Kodeks najemcy i wynajmującego okiem Bartosza Kamińskiego - Royal Space

Kodeks najemcy i wynajmującego okiem Bartosza Kamińskiego

Wynajem nieruchomości w ostatnim czasie stał się świetnym sposobem, aby pomnożyć swoje środki. Ważnym aspektem w trakcie tworzenia umowy są odpowiednio skonstruowane obowiązki i prawa przysługujące właścicielowi oraz przyszłemu najemcy. W dzisiejszym artykule postaramy Wam się przybliżyć tę kwestię, tak aby w przyszłości uniknąć niechcianych sytuacji.

 

Właściciel na straży nieruchomości

 
Głównym obowiązkiem właściciela, który jednocześnie jest również w interesie jego samego jest zapewnienie, aby nieruchomość była w stanie umożlwiającym zamieszkiwanie. W nieruchomościach przyjmujemy prostą zasadę: za duże rzeczy odpowiada właściciel, a za naprawę wszelkich kwestii o budżecie, który średnio wynosi 50 zł odpowiada najemca. Przecież nie warto zawracać głowę właścicielowi, o błahą kwestię jaką jest np. wymiana żarówki. Właściciel natomiast powinien nam zapewnić naprawę pralki, zmywarki etc. oczywiście warto tutaj podkreślić, że dotyczy to sytuacji, gdy usterka nie wynikła z winy najemcy (tj. nieprawidłowego użytkowania urządzenia). Wynajmujący jako proporcjonalny właściciel części wspólnych budynku, odpowiada również za stan jego części wspólnych.

 

Wynajmuję więc wymagam

Bycie najemcą nie oznacza jednak, że zostaniemy obsłużeni niczym jak w hotelu. Bardzo ważnym aspektem, jest fakt, że najemca zobowiązuje się do odpowiedniej konserwacji mieszkania np. podłóg, okien oczywiście w prostych słowach oznacza to, że zobowiązujemy się do utrzymania czystości i dbania o stan nieruchomości. Oczywiście umowa dopuszcza lekkie zniszczenie, które jest naturalnym wynikiem użytkowania nieruchomości, jednak wszystko to co wynika z naszego niedbalstwa, wynajmujący ma prawo następnie uznać za uszkodzenie i potrącić odpowiednią część z kaucji. Najemca zobowiązuje się również do powiadamiania o wszelakich usterkach właściciela.

 

Ulepszenie bez pokrycia

Czasem najemcy niezadowoleni ze standardu czy też designu wnętrz swojej nieruchomości decydują się na podjęcie remontu nieruchomości. Nie każdy z nich zdaje sobie sprawę, że fakt pokrycia kosztów przez właściciela jest wtedy tylko i wyłącznie jego dobrą wolą, co więcej właściciel może domagać się pokrycia kosztów przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego. Dlatego radzimy każdą zmianę np. koloru ścian dokładnie przedyskutować, nie każdy przecież może być fanem turkusu na ścianach 😉

 

Umowa rzecz święta

Umowa zawierana między stronami może stanowić o dodatkowych obowiązkach/zakazach najemcy tudzież wynajmującego. Najczęściej poruszanymi kwestiami jest możliwość lub zakaz posiadania zwierząt czy też zakaz palenia. Ujęcie tych kwestii w umowie sprawia, że gdy najemca nie będzie się do nich stosował, może to stanowić podstawę do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia zawartego w umowie.

Podwójna ochrona

Standardem w ostatnich latach przyjęło się, że formą zabezpieczenia jest kaucja. Przeważnie wynosi ona wysokość jednomiesięcznego czynszu najmu. Jako agenci zauważyliśmy jednak coraz częstszą tendencję do pobierania kaucji w formie podwójnego czy też nawet potrójnego czynszu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku droższych nieruchomości, które zostały wyposażone w designerskie meble czy wysokiej jakości sprzęt elektroniczny.  Oczywiście warto jednak zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenia w postaci wykupienia przez najemców polisy OC, która pokryje koszty ewentualnych szkód.

Rola agenta w zabezpieczaniu interesów obu stron

Agent nieruchomości dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zajmie się skonstruowaniem umowy, tak aby stała ona na straży interesów najemcy jak i właściciela. Specjaliści z biura Royal Space znajdą zawsze dla Was gotowe rozwiązania sytuacji, które czasem wydawałyby się beznadziejne. Jeżeli nasunęły Wam się jakieś dodatkowe pytania związane z prawami i obowiązkami najemców i wynajmujących zapraszamy do kontaktu z Bartoszem Kamińskim.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z naszym agentem:
Bartosz Kamiński+48 602 257 655
bartosz@royal-space.pl