+48 602 255 619
Zgłoś nieruchomość
Zgłoś poszukiwanie

Artykuły

Dlaczego ceny nieruchomości ciągle pną się w górę?

Dlaczego ceny nieruchomości ciągle pną się w górę?

Wiele osób wraz z nadejściem pandemii koronawirusa spodziewało się pęknięcia tej słynnej bańki cenowej i kryzysu na rynku nieruchomości. Po kilku miesiącach już widać, że scenariusz ten się nie ziści, wręcz odwrotnie ceny dalej pną się w górę. W dzisiejszym blogu przedstawiamy, co kształtuje ceny na rynku nieruchomości.

Popyt a podaż

Pierwszym podstawowym czynnikiem, który wpływa na ceny na rynku nieruchomości jest brak mieszkań. Wciąż obserwujemy deficyt lokali mieszkalnych, mimo iż deweloperzy nie odpoczywają i cały czas powstają nowe piękne nieruchomości. Jednocześnie warto podkreślić, że część nieruchomości już istniejących na rynku, po odpowiednio długich latach wysłużenia, po prostu wypada z obiegu, ze względu na złe warunki mieszkaniowe, które uniemożliwią godne zamieszkiwanie. Eksperci szacują, że ,,dziura mieszkaniowa’’ wynosi nawet do 2,5 mln lokali, więc musi minąć jeszcze sporo czasu, zanim uda się ją zapełnić.

 

Wzrost płacy

Zarobki Polaków z roku na rok rosną coraz bardziej. Bogacący się naród z matematycznego punktu widzenia po prostu nie może kupować coraz tańszych nieruchomości. Dodatkowo to właśnie inwestowanie w nieruchomości stało się ulubioną przez Polaków formą lokowania zarobionego kapitału.

 

Tanie kredyty

Rekordowo niska stopa referencyjna (1,5%) w ostatnich latach sprawia, że kredyty w kraju nad Wisłą są relatywnie tanie. Dodatkowo banki dysponując coraz większa liczbą środków pochodzącą z depozytów Polaków co sprawia, że dostępność kredytów jest duża, podobnie jak rosnąca zdolność kredytowa konsumentów.

 

Bezpieczeństwo inwestycji

W wyniku historycznego kryzysu giełdowego w USA w latach 2007 -2009 inwestycje giełdowe straciły na popularności. Inwestycje kapitału na rynku nieruchomości są jedną z najbardziej bezpiecznych form lokowania oszczędności, które dodatkowo zapewniają dodatkowo relatywnie duży zarobek.

 

Deweloperzy rządzą rynkiem

Niezwykle ważnym w zrozumieniu działania mechanizmów na rynku nieruchomości jest zrozumienie, że proces powstania inwestycji trwa nawet kilka lat wraz z nabyciem gruntu oraz zdobyciem wszystkich koniecznych pozwoleń na budowę. Oznacza to, że budynki, które obecnie oddawane są do użytkowania zostały wykupione już znacznie wcześniej. Prawdą jest, że obecnie pewna część deweloperów wstrzymuje się z budową nowych inwestycji, ale by ten ruch wpłynął realnie na ceny nieruchomości musi minąć sporo czasu.

 

Rentowność inwestycji

Kolejnym aspektem, który wpływa na fakt, że ceny po prostu nie mogą spaść, jest to, że deweloper musi przecież coś na sprzedaży inwestycji zarobić. A w ostatnich latach drożały materiały budowlane, robocizna oraz sam zakup gruntów. Bardziej opłaca się zatem deweloperowi poczekać trochę niż sprzedawać nieruchomości,, po kosztach’’.

Ciężko zatem spodziewać się, że w najbliższej przyszłości zaobserwujemy duży spadek cen na rynku nieruchomości. W najgorszym przypadku może dojść do flauty, w czasie której ceny będą utrzymywać się na stałym poziomie.

Potrzebujesz doradztwa w zakresie inwestowania w nieruchomości? Zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami ds. Sprzedaży.

SPRAWDŹ DLACZEGO JESTEŚMY WYJĄTKOWI

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI