+48 602 255 619
Zgłoś nieruchomość
Zgłoś poszukiwanie

Artykuły

Rynek Pierwotny by Tomasz Danicki

Rynek Pierwotny by Tomasz Danicki

Tomasz Danicki to nasz wybitny Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości oraz Leader naszego Royalowego Teamu. Dzisiejszy blog opowie Wam jak rynek pierwotny widziany jest przez Tomasza Danickiego.

Z punktu widzenia agenta

Pierwszym aspektem, który rzuca się w oczy z perspektywy agenta nieruchomości jest fakt, że rynek pierwotny jest nienasycony. Można to zaobserwować po prędkości sprzedaży mieszkań w stanie deweloperskim. Szczególną popularnością cieszą się dobrze skomunikowane lokalizacje takie jak Podgórze, Czyżyny czy Prądnik Czerwony. Jednak nie tylko lokalizacja jest pożądanym aspektem dla poszukujących nieruchomości, ale również układ. Bardzo często najlepsze rozkładu wyprzedają się jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

 

Bańka cenowa

Rynek nieruchomości pełen jest spekulacji cenowych, szczególnie w ostatnim czasie zaobserwowano sztuczny wzrost cen. Motorem tego procesu jest cesja umowy rezerwacyjnej. Ceny nieruchomości są zależne przede wszystkim od lokalizacji. W przypadku inwestycji blisko centrum ceny już dawno przekroczyły 12 000 PLN/mkw, z kolei te z dobrą komunikacją wahają się między 9 000 PLN a 11 000 PLN /mkw. Warto wspomnieć, że istotnym czynnikiem kształtującym ceny jest koszt jaki deweloper musiał przeznaczyć na zakup gruntu oraz piętro, na którym znajduje się nieruchomości, ceny w tym przypadku wzrastają średnio 200 PLN – 400 PLN co kondygnację. Negocjacje ceny nie są częstym przypadkiem, ze względu na dużą liczbę klientów.

 

Wtórny vs. Pierwotny

Rynek wtórny w przypadku transakcji gotówkowych nie różni się zasadniczo w od rynku pierwotnego. Ten z kolei jest zdecydowanym przyjacielem klientów kredytowych. Wiele deweloperów ściśle współpracuje z pośrednictwami finansowymi, które gwarantuje szybki kredyt hipoteczny. Rynek pierwotny po wejściu ustawy deweloperskiej w 2015 roku stał się znacznie bezpieczniejszy dla klienta. Wprowadzenie rachunków powierniczych otwartych lub zamkniętych zniwelowało ryzyko bezpowrotnej utraty środków w przypadku bankructwa dewelopera. Dodatkowo bardzo często deweloperzy z dobrą pozycją na rynku stosują system płatności 10/90 lub 20/80. Polega to na tym, iż 90% (lub 80%) wartości nieruchomości płacimy dopiero po zakończeniu budowy, co stanowi dla nas dodatkowe zabezpieczenie. Rynek pierwotny jest szczególnie lubiany przez klientów, którzy mają konkretną wizję swoich czterech kątów i chcą, aby każdy cal ich nieruchomości był zgodny z ich marzeniami. Czasem kolor płytek w łazience może być kluczowy dla zakupu mieszkania.

 

Twój przyjaciel agent

Z własnego doświadczenia w roli klienta jak i agenta miałem okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach w biurach sprzedaży deweloperów i muszę przyznać, że standard obsługi klienta jest średni, bardzo często widać braki w zakresie wiedzy na temat nieruchomości i procesu sprzedaży. Bardzo cenna jest zatem współpraca z wykwalifikowanym biurem nieruchomości w czasie poszukiwania naszej wymarzonej nieruchomości. Dobry agent przeprowadzi nas szybko, bezboleśnie i bezpiecznie przez cały proces zakupu.

 

Powierzchnia dodatkowa

Maksymalizacja powierzchni zabudowy spowodowała, że coraz rzadziej możemy spotkać ogólnodostępne parkingi zewnętrzne. Zatem, każdy kupujący jest niejako zmuszony do zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym, którego ceny zaczynają się od 25 000 PLN. Ceny komórek lokatorskich z kolei wahają się między 2 000 PLN – 6 000 PLN /mkw.

 

Inwestycje w cieniu manifestacji

Polityka rozwoju krakowskich deweloperów jest na celowniku aktywistów społecznych, którzy zarzucają im maksymalizację zysków kosztem terenów zielonych i innych terenów użyteczności publicznej. Aktywiści bardzo często poruszają kwestię blokowania korytarzy powietrznych, co wpływa na pogarszającą się jakość powietrza.

 

Krakowska specyfika

SPRAWDŹ DLACZEGO JESTEŚMY WYJĄTKOWI

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI